Tab og vind med samme sind.
Kolding spillede lørdag igen en lang kamp, da holdet med 5 nye i startopstillingen skulle matche AB.
Vi kom godt i gang med 6 gærder nede for beskedne 84. Næste gærde faldt først ved 247! og tydelige frustrationer i markspillet gjorde, at AB endte på 325 point. Med lidt mere held med en tæt løbet ud og en vanskelig griber var scoren blevet noget lavere. Mussi med 3-54, Salahuddin 4-56, Steffan 1-48 og Imran 1-51.
En stor score at skulle batte op til, specielt, da vi hurtigt mistede vores åbnere. Med særdeles flot spil af Mussi og Azis gav alligevel håb om gevinst. Med tålmodigt spil hævede de til 170. Tempoet var lig med AB’ scoringshastighed. Imponerende flot.
Mussi med 57 og Azis et flot century på 123 point. Imponerende.
Resten forsøgte forgæves at øge tempoet. Lidt hurtige point ville have lunet nu da AB var ved at være møre, men uden held. Sandeep bidrog med 23 point.
Kolding taber ærgerligt med 38.
Besøg siden den: 03-09-2014
Total: 194998
Dagligt: 57
1 online